تبلیغات
وبلاگicon
پایگاه اطلاع رسانی عالمون
 
قالب وبلاگ
کانال تلگرام
معرفی کتاب

معرفی

ده رساله
این کتاب اثر ارزشمند آیت الله رضا استادی است که همانگونه که از نامش پیداست حاوی ده مقاله می باشد. این مقالات در موضوعات عقاید، احادیث، فقه، تاریخ و... بوده و از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم منتشر شده است. عناوین کتاب عبارتند از «امامت، مدارك نهج البلاغه، شورى در قرآن و حدیث، غنیمت در آیه خمس، تحقیق در یك مسأله فقهى (ریش‌تراشى)، تحقیقى درباره دعاى ندبه، سیرى اجمالى در تاریخ تدوین حدیث، بحثى پیرامون تقسیم حدیث به چهار قسم، امام سجاد علیه السّلام و داستان حرّه، كلمات الاعلام حول الشهادة الثالثة»

انوار حکمت

قال الإمام الصادق (ع):

رَأْسُ السَّنَةِ لَیْلَةُ الْقَدْرِ یُكْتَبُ فِیهَا مَا یَكُونُ مِنَ السَّنَةِ إِلَى السَّنَةِ.

آغاز سال (حساب اعمال) شب قدر است. در آن شب برنامه سال آینده نوشته مى‏شود.


وسائل الشیعة، ج7، ص258


درس زندگی

دست گل رضوی
آیت‌الله وحید خراسانی فرمودند: مدت بیست سال در مدرسه حاج حسن مشهد تحت سرپرستی مرحوم حاج شیخ حبیب الله گلپایگانی - که سالها در مسجد گوهرشاد امام جماعت بود - بودم. ایشان روزی به من فرمودند: مدتی در تهران مریض و بستری شدم؛ روزی به جانب حضرت رضا علیه‌السلام رو کرده، گفتم: آقا! من چهل سال تمام پشت در صحن، در سرما و گرما، سجاده پهن کرده، نماز شب و نوافل نیمه شبم را - تا در باز می‌شد - می‌خواندم و بعد داخل می‌شدم؛ حالا که بستری شده‌ام به من عنایتی بفرمایید. ناگاه در همان حال بیداری دیدم در بستان و باغی در خدمت حضرت رضا علیه‌السلام هستم ایشان از داخل باغ گلی چیده، به دست من دادند من آن گل را بوییدم و حالم خوب شد. آن دستی که حضرت رضا علیه‌السلام به آن دست گل داده بودند، چنان با برکت بود که بر سر هر بیماری می‌کشیدم فی الحال شفا می‌یافت. آقای گلپایگانی می فرمودند: اوایل با یک مرتبه دست کشیدن بیماریهای صعب العلاج بهبود می‌یافت؛ ولی بعدها که با این دست با مردم مصافحه کردم، آن برکت اول از دست رفت؛ اکنون باید دعاهای دیگری را نیز به آن بیفزایم تا مریضی شفا یابد.


اوقات شرعی


یادداشت > محمدعلی خرمی مشکانی: چند روزی است که درس‌های خارج حوزه علمیه قم پس از تعطیلات نوروز شروع شده، اما هنوز شاگردان آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی چشم‌انتظار حضور «حضرت استاد»اند. بین شاگردان خبری دست به دست می‌چرخد که «درس خارج فقه حاج‌آقا به‌زودی شروع می‌شود». نشست‌های علمی دفتر «آیت الله» هفته گذشته شروع شده است. حضور دوباره «حاج آقا» در جمع طلبه ها، نوید از بهبودی وضع جسمی او دارد.

http://alemoon.persiangig.com/image/eyadat-zanjani-kharrazi95.jpg
عیادت آیت‌الله خرازی از حضرت آیت‌الله شبیری زنجانی در روزهای آغازین سال جدید

در ضلع جنوبی حرم حضرت معصومه (سلام‌الله علیها) بین مسافرخانه‌ها و زائرسراها خانه‌ای قدیمی وجود دارد که هر روز پذیرای تعداد زیادی از روحانیان حوزه علمیه است. خانه هیچ تابلو و نام و نشان خاصی ندارد، اما درِ باز آن، و تردد دائمی روحانیان نشان می‌دهد که یک خانه معمولی نیست.
دو دهه است که این خانه خشت و گلی محل فعالیت‌های علمی و حوزوی آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی است. قبل از آن نیز بیت مرحوم آیت‌الله‌العظمی صدرالدین صدر و فرزندش آیت‌الله سید رضا صدر بوده و امام موسی صدر دوران نوجوانی‌اش را همین‌جا گذرانده است.
آیت‌الله‌ شبیری زنجانی روزی دوبار به این خانه می‌آیند؛ صبح‌ها بعد از درس، از حرم به دفتر می‌آیند و تا نزدیک اذان ظهر در جمع دوستان قدیمی‌اش که اکنون از علمای حوزه اند، به بحث علمی می‌پردازد، سپس به مدرسه فیضیه رفته و نماز جماعت ظهر و عصر را با حضور طلبه ها اقامه می‌کند، نماز جماعتی که چهار دهه قدمت دارد. از فیضیه به منزل رفته و پس از استراحت و مطالعه برای اقامه نماز مغرب و عشا به حرم می‌آید و از حرم دوباره برای بحث علمی با تعداد بیشتری از استادان و طلبه‌های حوزه علمیه وارد این خانه قدیمی می‌شود. آیت الل از همه مردم و شخصیت‌ها در همین ساختمان قدیمی پذیرایی می‌کند. این برنامه روزانه مرجع تقلید شیعه در خارج از منزل است.
چند هفته‌ای بود که آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی به توصیه پزشکان نه به حرم می‌آمد، نه درس می‌گفت و نه در نشست‌های علمی دفترش شرکت می‌کرد. وضعیت جسمی این روحانی گشاده‌رو و خوش‌برخورد، کام علاقه‌مندانش را تلخ کرده بود. مدتی که او به دلیل عارضه درد کمر و مشکلات حنجره در منزل اش استراحت می‌کرد، مردم و شخصیت‌های زیادی به عیادتش آمدند.
روزهای پایانی سال ۹۴ وقتی که پرچم عزای فاطمیه بر گنبد طلایی حرم، خبر از عزادار بودن شیعیان می‌داد، شاعران فاطمی از تهران به قم آمدند. آنها که سال گذشته هم میهمان آیت‌الله بودند امسال با حضور در منزل مرجع ۸۸ ساله شیعیان به عیادت او رفتند و در حضور او به مدح اهل‌بیت علیهم‌السلام و صدیقه طاهره سلام‌الله علیها پرداختند.
مثل همیشه میهمانان ابتدا سخن گفتند، اما آیت‌الله شبیری زنجانی مثل همیشه نمی‌توانست سخن بگوید. رو به احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران کرده و گفت: از اینکه نمی‌توانم آن‌طور که شایسته شاعران فاطمی است پذیرای آنان باشم عذرخواهی می‌کنم.
مثل همیشه متین و متواضع شروع به سخن گفتن کرد، اما آرام‌تر و کوتاه‌تر از گذشته. از شاعران خواست که مدح اهل‌بیت (علیهم‌السلام) را بگویند. روش آیت الله این است که همیشه در دیدارها نکته نغزی از تاریخ می‌گوید. در این دیدار نیز به بیان داستانی از شاه طهماسب پرداخته و گفت: «در یکی از کتاب‌های تاریخی دیدم که زمان شاه طهماسب، شاه را مدح کردند. شاه طهماسب رو به شاعر گفت که ما لایق این مدایح نیستیم. باید برای ائمه اشعار سروده شود. حتی به آن شاعر صله نداد. این مسأله در شهر پیچید که نظر شاه این‌گونه است و شعرا شروع به مدح اهل‌بیت کردند. شاه طهماسب در بین شاهان صفوی از امتیازات و تقیدات ویژه‌ای از لحاظ دینی برخوردار بوده است.»
نوزدهم اسفندماه سال ۹۴ وقتی که نسیم روزهای آخر زمستان، کوچه‌های شهر را طی می‌کرد، قائم‌مقام وزیر امور خارجه دولت به همراه آقای عراقچی و جمعی از معاونان وزیر به منزل آیت‌الله آمدند. آنها سلام دکتر روحانی و دکترظریف را به مرجع دینی شیعیان ابلاغ کردند. آیت الله نیز سیاست تنش‌زدایی دولتمردان جمهوری اسلامی را ستود و با استناد به آیه‌ای از قرآن از مسئولان امور خارجه خواست صبر داشته باشند و بدی‌ها را با خوبی پاسخ دهند.
اول فروردین وقتی که ایرانی ها نوروز را به هم تبریک می گفتند، دکتر روحانی رییس‌جمهور در یک تماس تلفنی ضمن تبریک سال جدید از وضعیت جسمی حاج آقا پرسید. آیت الله در این مکالمه، مثل همیشه برای موفقیت دولت دعا کرده و دعای خیر برای خدمتگزاران را وظیفه خود دانست. یک روز پس از تماس تلفنی رئیس جمهور، آیت‌الله خرازی میهمان خانه او شد و برای بهبود او دعا کرد و ده روز بعد نیز آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی به عیادت این مرجع دینی آمد.حالا یک هفته پس از شروع درس‌های حوزه علمیه، خبر بهبود وضعیت جسمی «حضرت استاد»، لبخند را بر لبان دوستداران او نشانده است. خبرهای خوشی از حضور دوباره او در کلاس درس دست به دست می چرخد و همه امیدوارند هفته آینده درس خارج شروع گردد.طبقه بندی: اخبار، علما،
برچسب ها: بیماری، آیت الله شبیری زنجانی، درس خارج،
[ شنبه 21 فروردین 1395 ] [ 07:20 ب.ظ ] [ میرزا عبدالله خدابنده ]
.: Weblog Themes By Weblog Alemoon :.
مراقبات
مراقبات

از دیگر مراقبتها در این ماه (رجب) این است كه سالك معنى ماه حرام را بداند تا مواظب تمام كارها و حالتها و حتى امورى كه وارد قلبش مى شود باشد. و بداند كه سه ماه رجب، شعبان و رمضان ماه عبادت است . بنابراین سزاوار است طالبان علم در آن ماهها عبادت را مقدم بر تحصیل علم نمایند؛ گر چه تحصیل علم نیز از برترین عبادتهاست.


تفسیر آیت‌الله وحید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.هرگونه استفاده از مطالب، تصاویر و... تنها با ذکر منبع بلا مانع است